Március idusa révén úgy gondoltam, hogy összeszedem azokat, a némileg néha számomra érthetetlen ünnepnapokat, melyeket az USA-ban ünnepelnek. Noha megnyugodhatok, hiszen Nekik meg a mi ünnepeink lehetnek furcsák.
Mellesleg fogalmam sincs, hogy ez érvényes lesz-e ránk nézve, mivel az un. Szövetségi Ünnepnapok csak és kizárólag a szövetségi alkalmazottakra kötelezőek, a többiekre, így például a Jefferson Egyetemen ösztöndíjjal tartózkodó Ancsára nem. A főnök majd eldönti, hogy lehet-e szabizni, vagy irány dolgozni.
|
Mondjuk ezt a kilátást el tudnám viselni, mondjuk Atlantic Cityben. |
Mellesleg a pályáztató szerv szerint 10 nap szabadsága van, ami nem sok, pláne, hogy ki tudja kiveszi-e. Kedvenc nejemre nem jellemző, hogy szeret szabadságra menni. Éppen ezért, s azért is, hogy picit megismerjük Amerikát izgalmas lennének ezek az ünnepek, hiszen ez idő alatt mehetnénk el bárhova is, magyarul ez lenne a csavargás ideje.
|
Irány a 66-os út, hamuba sült pogácsával a tarisznyába. |
Mielőtt a tipikus amerikai ünnepeket számba vennénk, mivel az USA-ban is sok magyar van (megjegyzem, hol nincsenek magyarok), ezért a tipikus magyar ünnepeket, mint most például március 15-ét sok helyen megünneplik. Mivel még időben vagyunk, ezért íme az egyik ünneplés, arról a környékről, ahova majd pár nap múlva megyünk:
|
Március 15-i szabadságünnepély plakátja |
Az Egyesült Államokban tíz szövetségi ünnepnap van; ezek közül négynek a dátuma kötött, öt mindig hétfőre, egy pedig mindig csütörtökre esik.
Mindenek előtt az állandó dátumú ünnepnapok:
- Újév - január 1.
- Függetlenség napja - július 4.
- Veteránok napja - november 11.
- Karácsony - december 25.
Érdekesség, hogy ha ezek közül bármelyik a hét végére esik, tehát mondjuk karácsony napja szombat, akkor lép életbe a "karácsony kijelölt napja". Ekkor a következő hétfőn ünneplik ezt a számomra nagyon furcsa ünnepet.
|
Karácsony december 27-én? Lehetséges. Igaz, ehhez is Amerika kell... |
Ezen kívül vannak változó dátumú ünnepek. Nagyon tetszik viszont - hiszen viszonylag kevés szabadság van -, hogy szinte minden hónapban van egy-két ilyen ünnep. Mondjuk, a hosszú hétvége, meg a majd ledolgozzuk más szombaton az ismeretlen. Tehát a változó dátumú ünnepek:
- Martin Luther King születésnapja - január harmadik hétfője
- George Washington születésnapja - február harmadik hétfője
- Háborús hősök emléknapja - május utolsó hétfője
- A munka ünnepe - szeptember első hétfője
- Kolumbusz-nap - október második hétfője
- Hálaadás napja - november negyedik csütörtöke
Magyarul: május elseje felejtős, hiszen, az ott át van téve szeptemberre. Nem baj, amúgy se szerettem soha.
|
Pedig idén májusfát akartam állítani... |
Aztán még vannak egyéb ünnepek, hiszen kell még más is. Igaz, ezek általában nem járnak szabadnappal, de azért léteznek:
Anyák napja
A magyar szokással ellentétben az Egyesült Államokban (és sok más országban is) nem május első, hanem második vasárnapján ünneplik az anyák napját.
Apák napja
Nem ér fel az anyák napja népszerűségével.
- Elnökök napja - február: George Washington, az USA első elnöke 1732. február 22-én született. Az ünnepet minden amerikai elnök tiszteletére tartják.
- Valentin nap - február 14.
- St.Patrick's Day - március: Az ír származású amerikaiak ünnepe a március 17-ei Szent Patrick napja. A legnagyobb ünnepségeket New Yorkban, Bostonban és Chicagóban tartják. Az emberek tetőtől talpig zöldbe öltözve mutatják ki a Írország iránti szeretetüket.
- Hazafiság napja - szeptember 11. A 2001. szeptember 11-ei terrortámadás 2974 áldozatának emléknapja.
- Halloween - október 31. (Mindenszentek előestéje) - Nos, ez az az ünnep, amire kíváncsi vagyok. Valahogy rábeszélem Ancsát és kikunyerálom, hogy csináljuk végig. Hiszen egyszer vagyunk az USA-ba...
|
Nos, fura egy ünnep, kíváncsi vagyok rá... |
S egyébként összegezve mi a jó az ünnepekben? Persze a közösség megélése, meg a lelkesedés különféle eszmék iránt, meg minden mély értelmű dolog nagyon fontos. Őszinte leszek viszont. Számomra az ünnep egyik, még ha nem is a legfontosabb lényege az, hogy szabályosan, mindenféle morgás és fejleszedés nélkül lehet lustálkodni, s még az is előfordulhat, hogy pizsamában rajzfilmet nézzen az ember. S mint a lenti fénykép is mutatja, ilyenkor az ember fejlődik. Vissza. S egy napra még ez is szabályos.
|
A hihetetlenül értelmes Bogyó és Babóca rajzfilm nézése közben... |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése