Tegnapi blog bejegyzésében Robi már utalt arra, hogy kicsit fennakadtunk az itteni szemetelési szokásokon.
New York szeméttelepe... |
Mint biológus és végtére környezettan szakos tanár (bár ezt professzionálisan sosem műveltem) is sokat tanultunk anno az egyetemen a hulladékkezelésről. Még szigorlatoznunk is kellett belőle, tanultuk a szelektív hulladékgyűjtés, ennek jelentőségét és a szelektíven gyűjtött hulladékok feldolgozási lehetőségét. Jártunk terepgyakorlaton hulladékégetőben, szemétlerakó telepen ahol megismerhettük azt, hogy ez milyen infrastrukturális hátteret jelent és mekkora munkaerő igénye van – magyarul ezek fenntartása nagyon drága, úgy hogy a megfelelően a környezetre minimális kockázatot jelentve történjen a hulladékkezelés. Persze az égetők hasznosak is lehetnek, amely például abban nyilvánul meg, hogy egy kisebb terület áramellátását tudja biztosítani, a maradvány (hulladék) hő alkalmas távfűtésre, akár krematórium is üzemeltethető benne stb. A kibocsátott légszennyezés a megfelelő szűrők használatával minimálisra mérsékelhető.
A budapesti szemétégető |
Magyarországon vannak lépések amelyek segítik hogy a hulladék szelektív gyűjtését. Amit láttam jó példát pl. Hódmezővásárhelyen szinte minden sarkon van szelektív gyűjtő konténer, amelyet a lakosság megfelelően tud is használni. Ez ugyan pl. Pécelen ahol lakunk nem tudott megvalósulni. Egy ideig próbálkoztak konténerekkel, jó páran hordtuk is oda szelektíven a szemetünket, de sajnos páran összekeverték a kommunális hulladékkal és teledobálták „normál” szeméttel, így ez az akció sajnos véget ért. A mostani rendszer is több mint a semmi, ugyanis kéthetente szállítják a szelektíven gyűjtött hulladékot el. Kicsit kényelmetlen, hogy pl. az ásványvizes palackot eddig kell tárolni, de mégis ösztönzi az embert arra, hogy külön rakja, míg a kupakokat különféle akciók keretében jótékony célokra lehet használni.
Ezzel szemben USA ebből a szempontból egy nagy csalódás számomra. Itt minden túlcsomagolt, ha épp nem kérek zacskót a boltban akkor az eladó értetlenkedik (de már nem bírom hová rakni). A munkahelyemen is sokkal több szemetet termelünk mint otthon (kb. napi 4-5 kukazsáknyit), bár ennek az az oka hogy itt mindenből egyszer használatost használunk.
Egy műanyag üveget pl. nem mosogatunk, hanem kidobjuk.
Ez csak 15 nap termése. A fiók mérete akkora, hogy kényelmesen elférne benne több nagyobb lábos... |
A másik hasonló problémám a vízkezelés. Otthon nagyon kell spórolni a vízzel, főként mert nagyon drága. Különféle eszközökkel már ösztönöznek minket arra, hogy kevesebbet használjunk és minimalizáljuk a hulladék vizet. Láttam már javaslatokat a „szürke” víz újra hasznosítására oly módon hogy a zuhanyzásnál használt vizet viszi tovább a WC tartályba. Ismertek infrás technológiák aminek segítségével csak akkor folyik a víz ha alatta van valami. Hát ez is másként van az USA-ban. Itt az apartmanházban ahol lakunk pl. mielőtt zuhanyozni szeretnénk jóval hamarabb meg kell nyitni a csapot, hogy legyen meleg víz. Ezzel a mókával kb. két kádnyi vizet is ki lehet folyatni. Valószínűleg a ház rendszere nem tökéletes, s éppen ezért a vízért nem is kérnek tőlünk semmit, annak ára része a bérleti díjnak. Mégis óriási a pocsékolás, vagy pedig fürdünk hideg vízben...
Lehet itt több a víz rezervoár mint otthon, nem tudom, de azért ezek a különbségek feltűnők. Robi kedvéért, a víz rezervoár a talajban lévő természetes víztároló.
Abból amit Ancsa elmondott, azt hiszem ez az... Mármint a víz rezervoár... (Robi megjegyzése) |
Ezek a dolgok véleményem szerint Magyarországon jobban működnek, vagy már kicsit felnőttünk a problémához, vagy a szolgáltatások árai kényszerítettek minket, hogy tegyünk valamit…
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése