Nos, akkor legelőször is, kedves Vas Laci pap barátunk kedvéért szolgálati közlemény következik. Az Egyesült Államok keleti partvidékére, így Pennsylvania valamint New Jersey államokba bizony beszökött a nyár. Hogy mindenféle Szent Mihály útját megnézte-e azt nem tudom, de hihetetlenül és majdhogynem elviselhetetlenül meleg van. Az a kellemetlen párás meleg. Most, itt fél kilenc van, este, s még mindig 81 fok. S Laci atya azt mondja, hogy mindez még semmi, majd ha 100 fok lesz. Mielőtt kedves otthoni ismerőseink a temetkezési vállalkozókat hívnák, vagy esetleg a bolondokházát, jelzem, ez mind Fahrenheitben értendő. A Fahrenheit egy hőmérsékleti skála, amely Daniel Gabriel Fahrenheit (1686–1736) német fizikusról kapta a nevét, de a Celsius elterjedésével Európa nem angolszász vidékéről gyakorlatilag eltűnt. Eszerint a skála szerint a víz fagyáspontja 32 fok, leírva: 32 °F, forráspontja 212 °F. Átszámítási képlete nagyon egyszerű. [°C] = ([°F] - 32) · 5/9 Ugye mindenki tudja már, hogy most este jelenleg 27 °C van?
S a népek ennek megfelelően vetkőznek ki... |
Azt is, szolgálati közleményként el kell mondanom, hogy vannak bizonyos fanyalgók, akik a légkondicionálót luxusnak tekintik. Hát abszolúte nem az. Van egy ismerősünk, aki lakott itt Philadelphiában olyan lakásban ahol nem volt, s éjjel vizes pizsamában feküdt le, mert máshogy nem bírt aludni. Mi egészen a lefekvésig járatjuk a gépet, mert így van némi esélye, hogy aludni tudunk, pedig a mi lakásunk aránylag árnyékos . Ablakot nyitni azért nem célszerű, mert valami érthetetlen okokból a kukások hajnali egy és kettő között szállítják el a hulladékot, valamint sok motoros jár errefelé, s itt az a divat, hogy egy motor legyen minél hangosabb, mert akkor felfigyel rá az ember. Nos, némelyiket összekeverem a helikopterrel, mármint hangerő tekintetében.
Philadelphiai utcakép |
Ma az USA-ban munkaszüneti nap volt, mivel a Memorial Day-ra emlékezett az ország. Ez lényegileg az emlékezés napja, amikor az összes olyan katonára emlékeznek, akik háborúban estek el. S ezekből van bőven. S míg Magyarországon azért lassan kihalnak azok akik háborúban jártak - teszem hozzá jó, hogy nincs utánpótlás azért -, itt Amerikában ez nap, mint nap átélt esemény. A híradó nagyon gyakran számol be, hogy meghalt valaki Afganisztánban, vagy Irakban. Nagyon sok veteránt lehet látni, most amikor Washingtonban jártunk most is láttunk veteránokat.
Egy temető az utcánkból, még a Függetlenségi háború idejéből. |
Délelőtt néztem a híreket, s nagyon furcsa volt számomra, hogy a nagy nemzeti temetőben, Arlingtonban (ez Washington DC mellett van) megy az állami megemlékezés, s az emberek nem messze onnan kempingszékekben üldögélnek, ismerősünk, rokonuk, vagy egy-egy elesett katona sírja mellett, eszegetnek, beszélgetnek, s ott töltik a napot. S természetesen szinte minden sír, valamint itt Philadelphiában minden ház fel van díszítve. Nem is beszélve az emlékművekről. Ma délután ugye elmentünk sétálni egyet, egészen a Penn's Landingig, s ott megnéztük a Vietnámi Veterán emlékművet. A vietnami háború alatt bővebb értelemben a teljes második indokínai háborút (1955 – 1975. április 30.), szűkebb viszonylatban az ebbe való közvetlen amerikai katonai beavatkozást (1965–1973) lehet érteni. A háború alapvetően a francia gyarmati hadsereg végső veresége után 1954-ben ideiglenesen kettéosztott Vietnam újraegyesítéséért folyt, amely során ideológiai alapon Kína és a Szovjetunió a kommunista Észak-Vietnamot, míg az USA Dél-Vietnamot támogatta. A két kommunista nagyhatalom a délkelet-ázsiai befolyásért egymással is versengett, az USA pedig a kommunizmus térnyerését próbálta megakadályozni a térség frissen függetlenné vált országaiban. Hogy volt értelme? Van bármelyik háborúnak? Szerintem nincs. S szerintem azoknak az embereknek, s rokonaiknak is hasonló lehet, a véleménye, akiknek nevét felvésték az emlékműre, mert ott haltak meg. S azok is lehet, hogy így gondolkodnak, akik láb, vagy kar nélkül koldulnak az utcán.
A koszorúk között ott volt a Vietnami Hadsereg koszorúja is. |
Na ennyi pacifista gondolat után elmesélem, hogy ma akkorát nem sétáltunk, mint szombaton Washington DC-ben, de azért mentünk egy keveset. Fő úticélunk Philadelphia egyik nevezetessége volt, melynek Penn's Landing a neve. Ez közvetlenül a Delawere folyó partján terül el, s arról nevezetes, hogy Pennsylvania alapítója William Penn itt szállt partra, valamint itt hozta létre az első kikötőt. S mellesleg megalapította Philadelphiát. Mindez 1682-ben történt, ennek örömére ez a terület némi történelmi hangulattal bírna. Elvileg.
Csak tudnám, hogy ezek a rozsdás, beszakadt oldalú konténerek mit keresnek ott... |
Maga a kikötő nekem nagyon érdekes volt. Ugyanis - szigorúan elméletben nem csak a repülésért, valamint az űrhajózásért rajongok, hanem a hajózás is érdekel. S itt bizony volt mit nézni. Sok szép magánjacht mellett azért igazi érdekességek is voltak. Ilyen volt például a II. világháború idejéből származó USS Becuna tengeralattjáró. Ugyebár ünnepnap volt, s így nem lehetett bemenni, de ez alapjában egy múzeum-tengeralattjáró, s már csillog is a szemem a gondolatra, hogy egyszer visszamegyek. Csak nyolc utcányira van...
USS Becuna, mögötte a USS Olympia |
Gyönyörű vitorlás is volt ebben a kikötőben, mely méltó a nevére, hiszen Gazela névre hallgat. Ezt egy kicsit magyarosítva gazellának is mondhatjuk. 1901-ben épült, s a mai napig a nyári hónapokban hajózik a Delaweren, le egészen az óceánig. Hivatalosan ez a hajó Philadelphia tengeri jószolgálati nagykövete. Arról is híres, hogy rengeteg filmben szerepelt, így például az Interjú a vámpírral című filmben is. 54 méter hosszú, s az árboca 29 méter. Szélessége majdnem nyolc. Gyönyörű hajó, legszívesebben ezzel mennék majd haza.
Gazela |
Na jó, persze volt olyan hajó is, amelyet gond nélkül szerintem mi is elvezetnénk. Igaz nem nevezném teljességgel hajónak, de azért vízíjármű, s az én képzettségemnek is megfelel. Igaz, boldogult nagyapámmal sokszor mentünk a Tiszára evezni, de ez igazából abból állt, hogy elindultunk, s Brno-ba jutottunk. Mármint a Brno sörözőbe. S ő megitta az egy sörét, én meg az egy márkámat. Az evezés meg kimaradt. Éppen ezért én az alábbi vízíjárművek kikölcsönzését merném bevállalni a Delawere folyón:
Ancsa megkaphatja a hattyút. A sárkányt zárójelbe helyezzük. :) Merek én bármi mást írni vacsora előtt? |
Összegezve ezt a kirándulást kettős érzésem van. Itt van egy tényleg történelmi hely, amely nem más mint beton és eladóbódék, valamint lepukkant - s ahogy látom hajléktalanokat tartalmazó - konténerek halmaza. S nem csak mi jártunk arra, tehát lehet, hogy jobban kellene kicsit óvni ezt a környéket. Velünk egyidőben egy lengyel család is arra csavargott, s meg is kértük őket, készítsenek rólunk sztárfotót, háttérben egy most még ismeretlen nevű csatahajóval. De néhány héten belül átmegyünk a szembe lévő városba Camden-be, s azt is megnézzük. Ha addig nem csap agyon bennünket a hőguta...
Napra lehetett nézni, de már nem... :) Ja és rajtam a Washingtonban vásárolt póló. Menet közben a csillagképeket tanultam. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése